-
Zespół Orzekający w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Krakowie działa w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
-
Zespół wydaje orzeczenia i opinie dla dzieci i uczniów uczęszczających do przedszkoli, szkół i ośrodków mających siedzibę na terenie działania Poradni – Kraków Śródmieście (dzielnica I, II, III).
-
W przypadku dzieci, które nie rozpoczęły spełniania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i nie korzystają z wychowania przedszkolnego, oraz dzieci, które nie są objęte zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi, Zespół wydaje orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i opinie dla dzieci mających miejsce zamieszkania w rejonie działania Poradni.
-
W przypadku dzieci i młodzieży nieuczęszczających do przedszkola, szkoły lub ośrodka Zespół wydaje orzeczenia dla dzieci mających miejsce zamieszkania w rejonie działania Poradni.
-
Od 1 września 2019r. na podstawie Zarządzenia nr 57/2019 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 31 lipca 2019r. Poradnia wydaje również orzeczenia i opinie dla dzieci i uczniów niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących i z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, zgodnie z terenem działania oraz dla powiatu suskiego.
-
Zespół wydaje orzeczenie lub opinie na pisemny wniosek rodzica dziecka lub ucznia (przez rodziców należy rozumieć również prawnych opiekunów dziecka oraz osoby sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem) lub pełnoletniego ucznia.
-
Wnioskodawcy ubiegający się o wydanie orzeczenia lub opinii składają wniosek osobiście wraz z dokumentacją w godzinach pracy sekretariatu Poradni i otrzymują potwierdzenie złożenia dokumentacji.
-
Druki wymagane do rozpatrzenia wniosku na Zespole Orzekającym są do pobrania na stronie internetowej lub w sekretariacie Poradni.
-
Wniosek o wydanie orzeczenia lub opinii składa się do zespołu orzekającego, najpóźniej w tygodniu poprzedzającym posiedzenie zespołu.
-
Wniosek wraz z dokumentacją może zostać przesłany za pośrednictwem tradycyjnej przesyłki listowej lub może być złożony przez osoby trzecie, które otrzymają potwierdzenie złożenia dokumentacji.
-
Wnioskodawca w przebiegu postępowania ma prawo do zasięgania u przewodniczącego i członków zespołu orzekającego merytorycznych informacji dotyczących zasad pracy zespołu orzekającego i wyjaśnień z zakresu przepisów prawa oświatowego – w związku ze złożonym przez siebie wnioskiem.
-
Informacje o konieczności uzupełnienia dokumentacji lub przeprowadzenia badań lub konsultacji oraz terminie posiedzenia zespołu orzekającego przekazywane są przez przewodniczącego zespołu lub osobę przez niego upoważnioną niezwłocznie po zapoznaniu się z całością złożonej dokumentacji.
-
W przypadku pojawienia się w przebiegu postępowania nowych istotnych dla rozstrzygnięcia okoliczności, przewodniczący zespołu może zmienić wyznaczony wcześniej termin posiedzenia zespołu orzekającego i wezwać do uzupełnienia dokumentacji lub przeprowadzenia dodatkowych badań.
-
Odbiór przez wnioskodawcę wydanego orzeczenia lub opinii jest możliwy w godzinach pracy sekretariatu w terminie do 7 dni po posiedzeniu zespołu orzekającego.
-
Posiedzenia Zespołu Orzekającego odbywają się w każdy czwartek miesiąca.
-
Termin posiedzenia Zespołu, z ważnych przyczyn, może być zmieniony, a informacja o zmianach w tym z zakresie, umieszczana jest bez zbędnej zwłoki na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń w Poradni.
-
Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia 3 września 2019r.